Sve što trebate znati o kandidi u stolici


Zdravlje


Brojni su zdravstveni problemi koji se mogu pojaviti kod ljudi, od onih blažih do težih i ozbiljnijih. Sve se više govori o preventivnim mjerama koje bi trebale spriječiti pojavu određenih simptoma i bolesti jačanjem imunološkog odgovora, smanjenjem stresa te brigom o redovitoj i uravnoteženoj prehrani te uvođenjem redovite tjelesne aktivnosti u rutinu.

Problemi sa stolicom, zatvorom i proljevom te sindromom iritabilnog crijeva sve se češće javljaju kod osoba različite dobi. A njihovi najčešći uzroci su upravo stres i napetost, osim drugih ozbiljnijih uzroka koji se mogu pojaviti. Zato se smatra da je probava koja se danas može nazvati normalnom i uravnoteženom vrlo rijetka pojava u svijetu.

Ubrzan tempo života koji diktira manje vremena za tjelesne aktivnosti, a samim time i lošiji izbori u prehrani, dovode do raznih problema probavnog trakta, a jedan od njih je i problem kandide u stolici.

O čemu se radi, kako prepoznati da imate ovaj problem, koji se simptomi mogu javiti i kakav je ishod liječenja saznajte u nastavku teksta.


Osnovne informacije

Za početak treba razumjeti da je kandida vrsta gljivice koja je normalni stanovnik ljudskog tijela u nekim njegovim dijelovima te da se nalazi na koži, sluznicama probavnog sustava, vaginalnom području kod žena itd.


Dakle, jasno je da određena količina koja se nalazi u ljudskom organizmu ne stvara probleme i poteškoće, već da je prirodna i poželjna.
Međutim, problem nastaje kada se gljivice namnože i počnu izazivati razne tegobe.


Točnu dijagnozu kandide u stolici odredit će liječnik na temelju uzetih anamnestičkih podataka, simptoma na koje se pacijent žali te laboratorijskih analiza, odnosno analize uzorka stolice.


Uzorci nastanka

Ovisno o tome gdje i pod kojim uvjetima se javlja, može se govoriti o većem broju uzroka ovog problema.
Naime, kada je u pitanju kandida u stolici, ona se može pojaviti zbog preduge ili nepravilne upotrebe antibiotika i/ili kortikosteroida, kao posljedica hormonske terapije, pod utjecajem lijekova za regulaciju želučane kiseline ili u slučajevima smanjene imunitet.


Uz to, uzrok se često može pronaći i u nepravilnoj prehrani koja obiluje unosom šećera i ugljikohidrata koji su glavna hrana kandidi i njenom nekontroliranom razmnožavanju.
A već je spomenuto da dugotrajni stres može biti jedan od čimbenika kandide u stolici, ali i neliječenog dijabetesa.


Koji su najčešći simptomi?

Vrlo je izazovno govoriti o specifičnim simptomima koji su siguran znak da se kandida pojavila u stolici i da netko ima upravo taj problem. No, treba imati na umu da svaki organizam drugačije funkcionira te da ponekad simptomi mogu biti očiti, a ponekad izostati.


Također, pojava simptoma je direktno vezana uz mjesto na kojem se javlja, pa je i tu potrebno napraviti razliku.
Kada je u pitanju kandida u stolici, simptomi koje pacijenti navode vezani su uz perianalni ili rektalni svrbež, žgaravicu, grčeve u želucu i plinove, nadutost, zatvor i/ili proljev.


Praksa pokazuje da su se osobe kod kojih je dijagnosticiran ovaj problem žalile i na umor i glavobolju, svrbež, neugodan zadah, osip na koži i slično.


Kada se javlja kod djece i kako je spriječiti?

Kandida u stolici djece, ali i drugih, može se pojaviti zbog izrazito oslabljenog imunološkog sustava ili na mjestima gdje je koža oštećena, pogotovo ako je toplo i vlažno. Iako su moguće ozbiljnije infekcije i bolesti ako ova gljivica prodre dublje u tkiva ili krvotok, to se događa vrlo rijetko.


Osim toga, na ovu pojavu kod djece mogu utjecati i drugi čimbenici poput uporabe antibiotika ili kortikosteroida jer oni ubijaju normalne bakterije ostavljajući mogućnost za pretjerani rast gljivica.


Neki drugi uzroci mogu biti loša higijena, predugo vrijeme između promjena pelena kod male djece, dijabetes, vruće i vlažno vrijeme, rak itd.
Dijagnozu, kao iu drugim slučajevima, postavlja liječnik uz određene analize i anamnezu. A u odnosu na dobivene rezultate i prisutne simptome planirat će se liječenje. To uključuje korekciju prehrane, lijekove i prirodne pripravke koji pomažu bržem obnavljanju crijevne flore.


A kako bi uopće spriječili ovu pojavu kod djece potrebno je održavati optimalnu opću higijenu, preporuča se bebama češće mijenjati pelene, antibiotike koristiti samo po potrebi i samo prema savjetu liječnika, a možete uvijek potražite savjet liječnika kada je u pitanju prevencija.


Preporuke za liječenje

Osim propisivanja lijekova protiv gljivica, u mnogim slučajevima i probiotika (koji pomažu u uspostavljanju ravnoteže crijevne flore), liječnici će preporučiti i promjenu prehrane. To podrazumijeva smanjeni unos šećera i ugljikohidrata, unos alkohola i drugih gaziranih pića.
S druge strane treba povećati unos proteina i zdravih masti.


Osim toga, vrlo je važno voditi računa o osobnoj higijeni kao i jačanju imunološkog odgovora organizma.
Sve više se savjetuje korištenje prirodnih lijekova i pripravaka koji su dostupni na našem tržištu, a mogu se naći u obliku čaja, ulja, kapi, biljnih kapsula ili krema.








Srodni tekstovi:


Splav lasta: Iskusite najvrelije ljetne noći na beogradskom splavu Lasta !

Obala rijeke Save u Beogradu ispunjena je čuvenim beogradskim splavovima koji su postali simbol noćn...

Detaljnije

Mali stan, veliki komfor: Ideje za optimalno uređenje prostora

Uređenje malog stana može biti pravi izazov, ali uz pametna rješenja i dobar plan svaki četvo...

Detaljnije

Kako odabrati pravi parfem za sebe?

Parfem odražava našu osobnost i stil te svakodnevno utječe na naše samopouzdanje. Taj ...

Detaljnije

Usluge prevodilačke agencije - od prijevoda do sudskog tumačenja

Ono što prevodilačku agenciju čini kvalitetnom i pouzdanom je njen sveobuhvatan i profesional...

Detaljnije
Copyright © 2021 Zpress. All rights reserved.
Izrada sajta by GW, SEO by WBS