Kako odabrati pravi parfem za sebe?
Moda
Parfem odražava našu osobnost i stil te svakodnevno utječe na naše samopouzdanje. Taj očaravajući miris postaje naš osobni pečat, na neki način naš aromatični potpis koji ostaje u zraku i zato je važno izabrati onaj idealan u kojem se osjećamo najbolje u svojoj koži.
Želite li pronaći svoj savršeni parfem koji će vas nadopuniti na najbolji mogući način, nastavite čitati.
Odaberite odgovarajuću notu
Prije svega, važno je shvatiti da ne postoji univerzalni najljepši muški ili najlepši ženski parfem, jer će isti parfem na svakom mirisati drugačije, zato što se prilagođava tipu kože, pH vrijednosti, a čak i prehrana i hormoni mogu utjecati na to kako će izgledati.
Prije nego krenete u potragu za savršenim parfemom, važno je eksperimentirati s različitim mirisima kako biste utvrdili koji vam najbolje pristaje. Volite li više cvjetne, voćne, svježe ili orijentalne note? To će vam pomoći da suzite izbor parfema koje želite istražiti.
Kada pronađete note koje vam se najviše sviđaju, pri odabiru parfema obratite pažnju na sljedeće:
Gornje note se osjete odmah kada poprskate parfem, a najčešće su to citrusne ili aromatične note.
Srednje note odražavaju pravu notu parfema koja se javlja nakon nekoliko minuta, a može biti cvjetna ili voćna, često se koristi i med. Donose punoću i dubinu mirisu, stvarajući prijelaz od svijetlih gornjih nota do donjih nota.
Bazne note temelj su parfema i pojavljuju se posljednje, ali ostaju prisutne u zraku i na koži nekoliko sati nakon nanošenja. Ove note daju parfemu dubinu, toplinu i postojanost. Mogu biti drvenaste, mošusne ili orijentalne, a često su one koje se drugima urezuju u sjećanje kad prođemo prostorijom.
Vrste parfema
Kada je riječ o parfemima, postoje različite koncentracije mirisnih ulja koje određuju intenzitet i trajnost mirisa. Na tržištu možete pronaći parfeme, toaletne vode, kolonjske i parfemske vode.
Parfemi imaju najveću koncentraciju mirisnih ulja, obično između 15 % i 40 %, što ih čini najintenzivnijim i najpostojanijim mirisima. Mogu trajati do 8 ili više sati na koži. Parfemi su obično najskuplja vrsta mirisa, ali nude vrhunsku kvalitetu i dugotrajnost.
Toaletne vode imaju nižu koncentraciju mirisnih ulja, obično između 5 % i 15 %. Ovi mirisi su osvježavajući i lagani, idealni za svakodnevnu upotrebu i ljetne dane. Iako su manje postojane od parfema, toaletne vode ipak pružaju ugodan miris koji traje nekoliko sati.
Parfemska voda je nešto između toaletne vode i parfema, kada je u pitanju koncentracija mirisnih ulja, obično sadrži između 7 % i 15 %. Mirisi su srednjeg intenziteta i trajnosti, često korišteni kao svakodnevni mirisi koji predstavljaju ravnotežu između osvježavajućeg i postojanog mirisa.
Kolonjske vode imaju koncentraciju mirisnih ulja obično između 2 % i 5 %. Oni su najosvježavajući tip mirisa, s citrusnim notama koje ih čine idealnim za vruće ljetne dane. Kolonjske vode su najmanje postojane od svih vrsta parfema, ali daju trenutačni osjećaj svježine i energije.
Isprobajte miris prije kupnje
Prije konačne odluke o kupnji bočice parfema važno ga je isprobati na svojoj koži. Kao što je već spomenuto, miris parfema može se razlikovati na različitim tipovima kože zbog razlika u pH i kemijskim reakcijama.
Parfem je najbolje isprobati na unutarnjoj strani zapešća ili lakta ili na vratu i pustiti da se razvije nekoliko sati prije nego što odlučite odgovara li vam ili ne.
Vrlo je moguće da vam se parfem dopadne odmah po prvom mirisu, ali da se mišljenje promijeni nakon nekoliko sati kada ostanu glavne donje note koje se najduže zadržavaju.
Također, godišnja doba mogu imati veliki utjecaj na to kako parfem miriše na vašoj koži. Osim toga, tijekom toplijih mjeseci mirisi sa svježim i voćnim notama mogu biti osvježavajući i ugodni, dok tijekom hladnijih mjeseci možete preferirati parfeme toplijih i istočnjačkih nota koji će vas ugrijati.
Razmislite o tome da svoj miris uskladite s okolinom i kupite mirise u pravo vrijeme za najbolje rezultate.
Kako učiniti da vaš parfem duže traje na vašoj koži?
Prije svega, parfemi se raspršuju na pulsne točke jer oslobađaju toplinu. Kada prskate parfem s unutarnje strane zapešća, jako je važno ne trljati zglobove već ih pustiti da se osuše.
Možete staviti i malo vazelina, pa poprskati parfem, tako će se parfem duže zadržati na koži.
Također možete pomiješati malo parfema s uljem za njegu kože bez mirisa. No, pretjerana uporaba ovog ulja može dovesti do iritacije kože i izazvati alergijske reakcije, osobito ako je koža osjetljiva ili sklona isušivanju.
Parfemskim uljem također možete pojačati određene note svog parfema, a ujedno produžiti i pojačati njegov intenzitet. Na primjer, možete utrljati 2-3 kapi parfemskog ulja vanilije na zapešća i zatim poprskati parfem čija je osnovna nota također vanilija.
Odabir parfema nije uvijek lak. Svaka vrsta parfema ima svoje jedinstvene karakteristike i prednosti, pa je važno da pronađete onaj koji najbolje odgovara vašim potrebama i stilu. Donesite pravu odluku odabirom parfema koji odražava vaše jedinstveno, autentično “ja”.
Srodni tekstovi:
Problemi s vrtnim crijevom i kako ih riješiti
Problemi najčešće nastaju zbog nepravilnog rada, nepovoljnih vremenskih uvjeta, mehaničkog ut...
DetaljnijeNekoliko savjeta i ideja za savršeno uređenje kupaonice
Kupaonica je prostorija koja može biti više od mjesta za higijenu. To je kutak u vašem...
DetaljnijeŠta su inverterski aparati za zavarivanje ?
Kako tehnologija napreduje, to se neosporno odražava i na mnogobrojne oblasti života. Bez obzira da ...
Detaljnije3 razloga koji pokazuju da su narukvice savršen poklon
Asortiman nakita je vrlo bogat i raznolik, zbog čega u svakom trenutku možete pronaći savršen...
Detaljnije